بیوگرافی بازیگران

چرا زمانی که استرس داریم نباید چیزی بخوریم؟ | تکراری ها

  • تاریخ : 8ام اردیبهشت 1398
  • موضوع : بلاگ
  • بازدید : 253 بازدید
  • نظرات : بدون نظر

محققان به تازگی دریافته‌اند، زمانی‌ که به هنگام استرس چیزی می‌خوریم، بیشتر از زمان معمولی و در حالت آرامش وزن اضافه می‌کنیم.

به گزارش واریته محققان استرالیایی به تازگی دریافته‌اند که تنش و استرس می‌تواند به افزایش وزن بیشتر منجر شود؛ بنابراین زمانی‌که ما استرس داریم نسبت به مواقع عادی و بدون تنش کالری بیشتری از یک ماده خوراکی جذب می‌کنیم. حتی با این‌که در هر دو موقعیت از یک ماده خوراکی یکسان مصرف کنیم.

این مطالعه نشان می‌دهد که استرس می‌تواند یک مسیر مولکولی را فعال کند و فرآیندهای متابولیک بدن را تغییر دهد. به این ترتیب افزایش وزن فرد نسبت به زمان آرام بودن وی بیشتر می‌شود.

محققان مؤسسه تحقیقات پزشکی گاروان (Garvan Institute of Medical Research) که این پژوهش را انجام داده‌اند اظهار کردند که شرایط استرس‌زا “نوروپپتید Y. هیپوتالاموس را بیش فعال می‌کند. مصرف غذاهای پرکالری به هنگام استرس جذب کالری را بیشتر می‌کند که این حقیقت به ما هشدار می‌دهد وقتی مضطرب هستیم خوراکی پرکالری مصرف نکنیم.

استرس به این دلیل که باعث فعالیت مداوم مسیر هیپوتالاموس – هیپوفیز – آدرنال می‌شود، می‌تواند از طریق ترشح بیش‌ازحد کورتیزول (که به آن هورمون استرس هم می‌گویند) مستقیماً باعث چاقی، به‌ خصوص چاقی شکمی، شود. البته استرس می‌تواند به صورت غیرمستقیم هم، از طریق ایجاد ولع برای غذاهای پراز قند و چربی، باعث چاقی شود. روی‌هم‌رفته، کسانی که در شرایط پراسترس و هیجانی پرخوری می‌کنند، اغلب به سختی می‌توانند بین نشانه‌های گرسنگی واقعی و نشانه‌های هیجانی خوردن تمایز قایل شوند. خطر چاق شدن برای چنین افرادی به‌خصوص در شرایط پراسترس بسیار بالاست.

یک فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه «افرادی که عادت های غذایی نادرستی دارند بیشتر دچار نفخ می شوند.» تاکید کرد:«غذا خوردن با عصبانیت و استرس عامل مهم ایجاد نفخ در فرد است.»

وی ادامه داد:«شایع ترین علت نفخ در افراد بلع هوا به هنگام غذا خوردن است که معمولا در افرادی که استرس دارند بروز می کند و اضطراب در افراد می تواند موجب بروز نفخ در افراد شود به دلیل اینکه افراد مضطرب معمولا با عصبانیت و به سرعت غذا می خورند و کاملا غذا را نمی جوند و با سرعت غذا خوردن باعث می شود این افراد مقداری هوا به هنگام غذا خوردن بلع کنند که موجب تولید گاز در معده و روده می شود و فرد احساس ناراحتی می کند.»

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.