بیوگرافی بازیگران

چرا بزرگترین دژ نظامی اصفهان معروف به قلعه دزدان است؟ | تکراری ها

  • تاریخ : 3ام اردیبهشت 1398
  • موضوع : بلاگ
  • بازدید : 310 بازدید
  • نظرات : بدون نظر

قلعه کرشاهی که معروف به قلعه دزدان میباشد که در میان کویر بندر ریگ و در استان اصفهان واقع شده است. قدمت دژ مورد نظر حدودا ۱۳۰ سال میباشد اما اساس آن مربوط به دوران پیش از اسلام است و امروزه به دلیل تخریب ارگ بم توسط زلزله به عنوان بزرگترین بنای خشتی ایران شناخته می‌شود.

در ادامه این مطلب با واریته همراه باشید تا با بزرگترین قلعه خشتی ایران معروف به قلعه دزدان بیشتر آشنا شوید

قلعه دزدان را می توان از بناهای بازمانده از عهد مغول دانست که شاهد دلاوری سربازان آن زمان مقابل لشکریان مغول بوده است. لشکریان مغول با این تفکر که ایرانی‌ها پس از چند روز مقاومت و اتمام آب و غذا تسلیم می‌شوند، دست به محاصره قلعه می‌زنند. اما دژ دفاعی کرشاهی با هوش و ذکاوت معماران ایرانی دقیقا در جایی از کویر بنا شده است که از سطح زمین کمترین فاصله را با سفره‌های آب زیر زمینی دارد. گفته می شود در آن زمان، جنگجویان پس از حفر کمتر از ۵ متر به آب رسیده‌اند و پس از گذشت چندین روز از طریق تونل‌هایی که به خارج از قلعه حفر شده بود به دشمن شبیخون زده و مغولان را از پای در می آورند.

بزرگترین دژ نظامی اصفهان مفروف به قلعه دزدان

این دژ در هفتاد کیلومتری آران بیدگل در اصفهان قرار دارد. زمانی که به آران و بیدگل رسیدید باید از روستای ابوزید رد شوید، در ادامه روستای قاسم آباد را مشاهده خواهید کرد که باید سی کیلومتر دیگر نیز به مسافت خود بیفزایید تا به قلعه دزدهای اصفهان برسید.

پس از حمله مغولان، این قلعه بارها و بارها تعمیر و بازسازی شده است تا بتواند جلوی معاندان در مرکز را بگیرند اما بعد از آن راهزنان به این قلعه رو آورده اند. قلعه دزدان بازسازی شد تا به عنوان دژی مستحکم برای مقابله با نفوذ دشمن از راه کویر استفاده شود. به خاطر استحکامات، این قلعه در طول تاریخ بارها از سوی حاکمان و راهزنان مورد استفاده قرار گرفته است. در بیرون قلعه آبگیری وجود دارد که با ذخیره  آب ناشی از قنات کر شاهی، آن را از  قلعه عبور می دهد. آب مورد نیاز ساکنان کرشاهی نیز از طریق همین آبگیر تامین می‌شده است. به دلیل نوع خاک، ضخامت کم پوسته زمین و نزدیکی به سفره های آب زیرزمینی حوض بزرگ میانی قلعه همیشه مرطوب است.

بزرگترین دژ نظامی اصفهان مفروف به قلعه دزدان

بر اساس شواهد و گفته‌های مردم  محلی، روزگاری در کنار این قلعه روستایی به همین نام وجود داشته است که در طول تاریخ چندین بار خالی از سکنه شده و امروزه به طور کامل متروک گشته است. قلعه منحصر به فرد کرشاهی، آخرین بار توسط یکی از یاغی‌های اواخر دوره‌ی قاجار به نام ” نائب حسین کاشی ” مرمت شده و به عنوان دژ دفاعی برای راهزنان مورد استفاده قرار گرفته است. پیش از این، این قلعه به نام قلعه دزدان نیز خوانده می‌شد. این قلعه در سال ۱۳۸۱ با شماره ۵۸۱۹ در لیست آثار تاریخی و فرهنگی کشور ثبت شده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.