بیوگرافی بازیگران

چرا بازیگران بدون تجربه وارد عرصه کارگردانی میشوند؟ | تکراری ها

  • تاریخ : 26ام فروردین 1398
  • موضوع : بلاگ
  • بازدید : 320 بازدید
  • نظرات : بدون نظر

بازیگران بدون تجربه نمیتوانند صرفا بر اساس علاقه ای که دارد وارد این عرصه دشوار شوند و فقط با هدر دادن سرمایه ملی اثری بی نتیجه وارد دنیای سینما و تلویریون کنند که حتی مخاطب نیز با آن ارتباط برقرار نکند.

به گزارش واریته بابک کایدان درمورد ورود بازیگران بدون تجربه به عرصه های دیگر خصوصا کارگردانی گفت : میزان موافقت و مخالفت هرکسی درمورد این قضیه یک امر نسبی است. اینکه کسی تصمیم بگیرد وارد کارگردانی شود به درون و توان آن بستگی دارد. اگر بازیگری این را در خود می‌بیند که می‌تواند کارگردان خوبی شود چرا که نه؟ آقای اصغر فرهادی از نویسندگی وارد عرصه کارگردانی شد و خیلی هم موفق عمل کرد اما نکته قابل توجه این است که تعداد اصغر فرهادی های ما کم است. این موضوع برمی‌گردد به اینکه فرد توانایی کارگردانی کردن را دارد یا خیر؟ به هر حال کارگردانی کار بسیار دشواری است. با توجه به میانگین آماری که وجود دارد می‌توان اینگونه برداشت کرد خیلی از افرادی که پس از گذراندن بازیگری و اسم در کردن وارد این هنر شدند، موفق نبودند.

بابک کایدان از سال ۱۳۸۱-۱۳۸۳ به عنوان کارشناس امور نمایشی به فعالیت و آموزش در حوزه تئاتر کودک و نوجوان و پس از آن به عنوان فیلم نامه نویس به همکاری با تلویزیون و سینما پرداخت. اولین اثر سینمایی وی پریناز است که پس از ۷ سال توقیف در مهر۱۳۹۶ با اکران محدود در گروه هنر و تجربه به اکران درآمد. وی در سال ۲۰۱۳ موفق به کسب جایزه بهترین فیلمنامه برای فیلم “صدای پای من ” از جشنواره بین‌المللی فیلم چین گردید و رحمان ۱۴۰۰ ، دلدادگان، هشت و نیم دقیقه، آینه بغل و خوب بد زشت از جمله کارهای پربیننده اوست.

به عقیده کایدان فیلمنامه نویسان در کارگردانی از بازیگران بهتر هستند چون نویسنده جهان قصه را خلق می‌کند، اتمسفر داستان را می‌سازد و شخصیت‌ها را خلق می‌کند، پس قاعدتا از یک بازیگر بهتر می‌تواند کارگردانی کند. بنابراین اگر قرار باشد بین بازیگر و کارگردان یکی وارد فضای کارگردانی شود، حتما نویسنده موفق‌تر است. البته همین موضوع هم قابل بحث است ولی در کل قاعده این را می‌گوید.

این نویسنده موفق بعنوان یک راهکار برای بهبود بخشیدن به آثار بازیگران بدون تجربه که علاقه مند به کارگردانی هستند گفت : اگر شرایط و ضوابطی فراهم شود که بازیگران و نویسندگان قبل از اینکه وارد عرصه کارگردانی شوند دوره‌های لازم و تخصصی را ببینند بهتر است. البته موضوع همیشه اینگونه هم نیست؛ برعکسش هم اتفاق می‌افتد. متاسفانه در همین چندسال اخیر افراد بسیاری از افراد از کارگردانی وارد نویسندگی شدند که این خودش یک آفت محسوب می‌شود. عده زیادی از این دسته کارگردانان چندین ساله هم کارگردانی می‌کنند هم می‌نویسند حتی با اینکه نتیجه نمی‌گیرند اما به کارشان ادامه می‌دهند. به طور کلی هر تغییر گرایش، نیاز به گذراندن دوره‌های تخصصی دارد، به‌خصوص در حوزه کارگردانی که باید حرفه‌ای‌تر و با مجوزهای سختگیرانه‌تر پیش رود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.