بیوگرافی بازیگران

میراث فرهنگی با ساخت و ساز در کوه صاحب الزمان مخالفت کرد | تکراری ها

  • تاریخ : 11ام خرداد 1398
  • موضوع : بلاگ
  • بازدید : 206 بازدید
  • نظرات : بدون نظر

معاون میراث فرهنگی کشور در رابطه با ساخت و سازهای انجام شده در این محدوده می گوید: با ساخت و ساز روی کوه صاحب الزمان کرمان مخالف هستیم، زیرا این مکان منظر فرهنگی این شهر است.

به گزارش واریته ساخت و ساز یک شرکت خصوصی در کوه های صاحب الزمان چند سالی است که در حوزه میراث فرهنگی نگرانی ها و چالش هایی ایجاد کرده است. این کوه یکی از مناطق باستانی کرمان است که نشانه هایی از استقرار در دوران تاریخی در آن مشاهده شد. سایه نگاره نیمرخ انسان، قلعه سر به فلک کشیده دختر ۳۰۰۰ ساله، قلعه اردشیر، گنبد گبری ۳۰۰۰ ساله، بند مدین (سدی باستانی)، آسیاب های سنگی، بند مملکت (سدی باستانی)، تخت دریای قلی بیک، باغ دوره صفویه بیرم آباد از جمله آثار ارزشمند این منطقه است، منطقه ای که غارهای دستکند و قلعه هایی که گفته می شود قدمت آن ها به دوره ساسانی باز می گردند، نشانه های تاریخی ارزشمند بسیاری دارند و بخشی از آن ها در سال های اخیر در جریان پروژه های ساخت مرکز تفریحی و اقامتی تخریب شده اند، در آن مشاهده می شوند.

محمد حسن طالبیان با بیان این مطلب که کوه صاحب الزمان میراثی است که متعلق به جامعه استان و کشور است، اظهار کرد: مطالبه ما این است که منظر تاریخی را حفظ کنیم، لذا به همراهی دستگاه ها برای این مهم نیاز داریم. طالبیان به یکپارچه شدن بخش های گردشگری و میراث فرهنگی با یکدیگر در زمینه مدیریت آن ها اشاره کرد و در ادامه با اعلام این خبر که با اجرای پروژه تله کابین مخالفتی نداریم، اظهار کرد: پروژه هتل بام کرمان فقط یک موافقت اصولی ۶ ماهه دریافت کرد و دیگر میراث فرهنگی با آن موافقتی نداشته است.

او در ادامه به پروژه صاروج پارس اشاره کرد و افزود: برای پروژه صاروج پارس در دولت گذشته توافقاتی صورت گرفته و براساس آن توافقات ارتفاع این پروژه نباید از بازار تاریخی بیشتر می شد که آن ها براساس نقشه ای که مجوزی گرفته بودند، کار نکردند و مقداری تخلف دارند، بنابراین تاکید می کنم که نباید ارتفاع آن بیشتر از بازار تاریخی کرمان شود. معاون میراث فرهنگی کشور ارزش اهلیت ثروت ملی را بیشتر از اجرای یک پروژه دانست و بیان کرد: باید در صاروج پارس یک طبقه ای که بیشتر احداث کرده را حذف کنند که به صورت کتبی به آن ها اطلاع رسانی شده است و در صورت اجرا نشدن آن از آن ها شکایت خواهیم کرد.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.