بیوگرافی بازیگران

مناسب ترین تغذیه برای رشد مغز نوزادان کدام است؟ | تکراری ها

  • تاریخ : 9ام اردیبهشت 1398
  • موضوع : بلاگ
  • بازدید : 282 بازدید
  • نظرات : بدون نظر
بدون شک این نکته برای همه ما روشن است که تغذیه در رشد همه ابعاد نوزادان اهمیت بسیار زیادی دارد به ویژه رشد سیستم مغزی که از سایر نقاط پر اهمیت تر نیز میباشد
به گزارش واریته یک موسسه تحقیقاتی بیمارستانی در بالتیمور بدین نتیجه رسید که آن دسته از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند مقدار بیشتری از متابولیت‌های موردنیاز برای رشد مغز را دریافت می‌کنند.
در این تحقیقات ساختار شیمیایی ماده سفید بخش جلویی نیمه راست مغز و مخچه نوزادانی که کمتر از ۱۵۰۰ گرم وزن داشته و در هفته سی و دوم بارداری یا زودتر متولد شده بودند مورد بررسی قرار گرفت. محققان برای این منظور از شیوه طیف‌ نگاری با تشدید مغناطیسی استفاده کردند که یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است. در این شیوه هر ماده شیمیایی دارای اثر طیفی منحصر به فردی است و محققان با ردگیری این اثر طیفی توانستند مقدار هریک از متابولیت‌ ها را در مغز نوزادان اندازه‌ گیری کنند.
علاوه بر این محققان دریافتند تعداد روزهایی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند با میزان افزایش کراتین و کولین که نوعی ماده مغذی محلول در آب است رابطه مستقیم دارد. این مواد متابولیت اثر مهمی بر رشد مغز نوزادان دارند. کراتین امکان بازیافت مولکول‌های ATP را فراهم می‌کند که واحد انرژی سلول‌ ها محسوب می‌شوند. افزایش این ماده متابولیت موجب تغییرات سریع‌ تر و بلوغ بیشتر سلول ها می‌شود. کولین نشانگری از تغییر غشای سلولی است و در زمان تولید سلول‌ های جدید، میزان این ماده افزایش می‌یابد.
یک پایگاه علمی تحقیقاتی به نام ساینس اعلام کرده است که در نتیجه این بررسی‌ ها مشخص شد میزان ماده اینوزیتول که مولکولی شبیه به گلوکز است، در ماده سفید مغز نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند در مقایسه با سایرین بسیار بالاتر است. همچنین در این نوزادان میزان کراتین موجود در مخچه بیشتر از سایرین است.
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.