بیوگرافی بازیگران

قدیمی ترین جای پا کشف شد | تکراری ها

  • تاریخ : 10ام اردیبهشت 1398
  • موضوع : بلاگ
  • بازدید : 296 بازدید
  • نظرات : بدون نظر

یافته ها حاکی از این امر است که بالاخره و به تازگی قدیمی ترین جای پای جهان کشف شده است.

به گزارش واریته کشف قدیمی ترین جای پای جهان کشف شده در جهان متعلق به ردپایی در قاره ی آفریقا و مربوط به ۴ میلیون سال قبل بوده است اما اکنون باستان شناسان بولیوایی موفق شدند ردپایی از انسان را در جنوب شیلی به دست آوردند که در حدود ۱۵ میلیون سال قدمت دارد. این کشف که برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد، هم اکنون بعد از گذشت ۹ سال و پس از آزمایشات مختلف مشخص شده است که  کشف قدیمی ترین جای پای جهان است که تا به حال دوام آورده و به جای مانده است.

اندازه ی ردپا ها از ۹۴ میلی متر تا ۲۲۳ میلی متر بوده و شکل و حالت آن بسیار شبیه به پای انسان می باشد. ردپای میمون با انسان تفاوت بسیاری دارد. مثلا، شکل آن شبیه به دست انسان است و انگشت شصت در کناره ی پا قرار دارد. محققان با استفاده از میکروارگانیسم های فسیل شده ی دریایی به نام فرامینیفراند (foraminifera) و صخره های رسوبی محلی، اقدام به تعیین عمر آن ها کردند. فرامینیفراها بسیار سریع فرگشت می یابند و می توان عمر دقیق صخره های رسوبی دریا را با بررسی فرامینیفراهای چسبیده به آن ها تعیین کرد.

این بررسی ها نشان از عمر ۳ یا ۵ تا ۸ یا ۵ میلیون ساله ی این صخره ها داشت. اگرچه حدود ۵ یا ۶ میلیون سال پیش در اواخر دوره ی میوسن، اتفاق بسیار عجیبی افتاد. برای مدتی سراسر دریای مدیترانه خشک شد. این واقعه آثاری مشهودی بر روی رسوب های محیط اطراف دریا گذاشت. رسوب های در بردارنده ی ردپا ها نشان می دهند که آن ها عمری در حدود ۵ تا ۷ میلیون سال دارند. با این حال، درباره ی این که دانشمندان می گویند که سر آغاز بشریت دقیقا در چه مکانی بوده است بحث های زیادی وجود دارد. عده ای بر این باور هستند که سر آغاز بشریت از آفریقا بوده است و بعضی ها هم بر این باورند که این منشا در کشور اتیوپی بوده است که البته با پیدا شدن  کشف قدیمی ترین جای پای جهان این فرضیه به کل زیر سوال رفته است.

از طرف دیگر می گویند که قدیمی ترین رد پایی که از بعد از دوره ی میوسن کشف شده است، رد پایی متعلق به دوره ی پلیوسن در کشور تانزانیا در قاره ی آفریقا بوده است. این رد پا ۳ میلیون و ۶۰۰ سال قدمت دارد و به نسبت ردپاهایی که قبلا در یونان کشف شده است، شباهت بیشتری به پای انسان دارد. مدتی قبل، فسیل یک میمون انسان تبار به نام ال گراسو (El Graeco) کشف شد که بعضی ها آن را قدیمی ترین فسیل میمونی می دانند که به انسان ها شباهت عجیبی دارد و به همین دلیل به آن میمون انسان نما هم می گویند. بعضی ها به طور بصری گفته اند که شاید رد پاهایی که موسوم به ال گراسو است همان رد پاهای تراچیلوس باشد که در جزیره ی کرت یونان پیدا شده بودد با این حال این مسئله هنوز تایید نشده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.