بیوگرافی بازیگران

سرانجام دعوی حقوقی عمارت مسعودیه چه خواهد شد؟ | تکراری ها

عمارت مسعودیه که یکی از بناهای فاخر و جاذبه های گردشگری پایتخت و در همسایگی میدان بهارستان قرار دارد سال هاست که چشم انتظار مرمت و احیاست.

به گزارش واریته از همان روزی که شرکت عظام عمارت مسعودیه را بعد از برگزاری مزایده صندوق احیا از پژوهشگاه میراث فرهنگی تحویل گرفت تا بعد از فسخ یک سویه قرارداد از سوی سازمان میراث فرهنگی و بازگرداندن عمارت به سازمان میراث فرهنگی و تا امروز که حدود یک سال از استقرار کارکنان صندوق احیا در این عمارت می گذرد، هنوز التیامی برای زخم های تاریخی این بنا پیدا نشده، حالا بعد از سال ها جدل، دادگاه قرار است تکلیف این عمارت را تعیین کند. شاید بعد از حکم دادگاه بهانه ها رنگ ببازند و مرمت اصولی بنا آغاز شود.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بافت ها و بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در همین رابطه از اعلام حکم دادگاه برای تعیین تکلیف عمارت مسعودیه در خرداد ماه جاری خبر داد. سیدهادی احمدی رویینی افزود: دعوای حقوقی بین صندوق توسعه و احیا با یک شرکت سرمایه گذار بوده که به نظر می آید در ماه جاری حکم نهایی از سوی دادگاه صادر شود. وی درباره چرایی وقوع چنین دعوی حقوقی گفت: در سال ۸۹ سازمان میراث اقدام به واگذاری این عمارت به یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی کرده بود، اما این شرکت تعهداتش را اجرایی نکرده است.

از سال ۱۳۸۹ و در زمان ریاست وقت سازمان میراث فرهنگی، عمارت مسعودیه با کاربری مرکز اقامتی و پذیرایی ۵ ستاره برای ۵۹ سال به شرکت خصوصی واگذار شد، اما در سال ۹۵ صندوق حفظ و احیا شرکت بهره بردار را از این عمارت بیرون کرد. در آن زمان این صندوق عمارت مسعودیه را بنای ۱۵۰ ساله تاریخی و دومین بنای فاخر پایتخت خواند و اعلام کرد: طبق قانون وظیفه اصلی صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، واگذاری بهره برداری بناهای تاریخی به بخش خصوصی در قالب نوع خاصی از قرارداد است و طی آن برنده مزایده مکلف می شود تحت نظر صندوق احیا اقدام به احیا، بازسازی و مرمت بناهای تاریخی کرده و پس از این مرحله برابر با مفاد قرارداد به بهره برداری اصولی از بنای مرمت شده بپردازد.

هم اکنون پس از گذشت ۶ سال و اندی طبق نظر کارشناسان رسمی دادگستری حداکثر ۱۰ درصد مرمت ها آن هم برای فعالیت های تجاری انجام شده و از ابتدای تحویل بنا بهره برداری غیر مجاز به قصد فقط تحصیل منافع مالی و اقتصادی صرف، از این بنای تاریخی پرداخته شده است. در اثر رها شدن بنای اصلی عمارت و اقدامات غیراصولی در آن باعث ایراد لطمات شدید و بعضاً غیرقابل جبران شده، لذا صندوق احیا با اختیارات حاصله از قانون و یا ناشی از قرارداد فی مابین برای حفظ و صیانت از ثروت ملی و بیت المال، اقدام به فسخ قرارداد و استقرار در عمارت مسعودیه کرده و هم اکنون شکایات متعددی نیز علیه بهره بردار در مراجع قضائی سابق در محاکم قضائی طرح کرده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.