بیوگرافی بازیگران

سبزیجات تیره چگونه کبد را پاکسازی میکنند؟ | تکراری ها

سبزیجات از همه نوع آن برای سلامتی تمامی نقاط بدن مفید و ضروری هستند خصوصا بر سیستم گوارشی و کبد که سبزی های تیره رنگ تاثیر بسزایی بر آن دارد. متخصصان تغذیه می‌گفتند که با این نوع از سبزیجات می‌توان بیماری های کبدی را درمان کرد اما محققان به‌ تازگی به علت اصلی این موضوع پی برده‌اند.

به گزارش واریته اخیرا محققان موسسه کارولینسکا در سوئد متوجه شدند که نیترات غیرارگانیک ترکیبی که به طور طبیعی در سبزیجات تیره برگدار وجود دارد می‌ تواند از تشکیل چربی در کبد پیشگیری کند. این محققان روی سه گروه از موش‌های آزمایشگاهی با رژیم‌ های غذایی متفاوت تحقیق کردند. آنها به یک گروه از موش‌ها رژیم غذایی معمولی که چندان چرب نیست دادند. به گروه دیگر رژیم غذایی پر چرب که در دنیای غرب طرفداران بسیاری دارد دادند و دسته سوم را هم تحت همین رژیم غذایی پرچرب اما همراه با مکمل‌ های حاوی نیترات قرار دادند.

همانطور که انتظار می‌ رفت موش‌هایی که رژیم غذایی پر چرب داشتند چاق شدند و توده چربی و سطح قند و فشار خون در آنها افزایش نشان داد. اما این مشکلات در گروهی که رژیم غذایی پر چرب و مکمل نیترات داشتند بسیار کمتر بود. در نتیجه حجم چربی موجود در کبد این گروه از موش‌ها به مراتب کمتر گروه دیگر بود. فشار خون این گروه از موش‌ ها که نیترات غیر ارگانیک مصرف کرده بودند کمتر بود و حساسیت به انسولین در آنها افزایش یافته بود.

در گذشته محققان نشان داده بودند که نیترات رژیمی می‌ تواند سوخت‌ و ساز بدن را افزایش دهد و همچنین سبزیجات تیره برگدار از بدن در برابر بیماری‌ های سوخت‌ و سازی مانند دیابت نوع۲ مراقبت کند. اکنون محققان متوجه شدند که نیتراتی که به طور طبیعی در سبزیجات تیره وجود دارد می‌تواند از کبد در برابر بیماری کبد چرب غیرالکلی مراقبت کند. در ضمن مصرف میوه و سبزیجات بیشتر عملکرد قلب و عروق افراد را بهبود می‌ بخشد.

محققان هنوز نمی‌ دانند که مصرف چه مقدار نیترات غیر ارگانیک موجود در سبزیجات می‌ تواند بیماری مزمن کبد چرب را بهبود بخشد و به بررسی‌ های بیشتری نیاز است. اما ارزش درمانی مکمل‌ های نیترات کاملا ثابت شده است و از آن می‌ توان در درمان کبد چرب استفاده کرد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.