بیوگرافی بازیگران

روستایی ها چاق ترند یا شهری ها؟ | تکراری ها

  • تاریخ : 21ام اردیبهشت 1398
  • موضوع : بلاگ
  • بازدید : 226 بازدید
  • نظرات : بدون نظر

وقتی روستایی ها را در سفر هایمان میبینیم احساس میکنیم آنها از شهری ها چاق تر هستند و مردمی که در شهر زندگی میکنند نسبت به آنها تناسب اندام بهتری دارند.

به گزارش واریته پروفسور مجید عزتی، دانشمند ایرانی با همکاری بیش از یکهزار پژوهشگر از جمله بیست محقق ایرانی تحقیقی انجام و نتایج آن هشتم می ۲۰۱۹ در مجله نیچر منتشر شده و روند جهانی شاخص توده بدنی (بی ام آی/BMI) را با استفاده از داده های قد و وزن بیش از ۱۱۲ میلیون فرد بزرگسال بالای ۱۸ سال در مناطق شهری و روستایی ۲۰۰ کشور جهان بین سالهای ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۷ مورد ارزیابی قرار داده است.

بر اساس نتایج پژوهش گسترده جهانی امپریال کالج لندن درحالیکه میزان جمعیت شهری جهان در طول ۳۳ سال یاد شده از ۴۱ درصد به ۵۵ درصد رسیده، شاخص بی ام آی به طور متوسط ۲ کیلوگرم در متر مربع در زنان و ۲.۲ کیلوگرم در متر مربع در مردان جهان افزایش یافته و هر فرد به طور متوسط بین ۵ تا ۶ کیلوگرم سنگین تر شده است.

سهم مناطق روستایی در افزایش شاخص توده بدنی جهان، در برخی کشورهای کم درآمد و متوسط حتی تا بیش از ۸۰ درصد بوده است. در حالیکه پیش از این، همزمان با افزایش جمعیت شهرها در اغلب کشورهای جهان، شاخص توده بدنی به طور موازی افزایش می یافت و شهرنشینی یکی از مهمترین عوامل پیشران چاقی در جهان بود.

نتایج مطالعه جهانی امپریال کالج لندن در شرایطی جغرافیای بی ام آی جهان را بر اساس سه دهه بررسی داده های موجود، تغییر داده است که نتایج مطالعات پیشین، بر پایه مقیاس های مقطعی محدود به تعدادی کشورها و منحصر به گروهای سنی خاص و نه همه بزرگسالان ۱۸ سال به بالا بوده و بررسی های آن مطالعات، زمان کوتاه تری را نسبت به مطالعه حاضر دربرمی گرفت. از همین رو، مطالعه حاضر، کمک بسیار بیشتری به برنامه های مداخله ای چاقی و اضافه وزن در جهان خواهد کرد.

مقایسه داده های سال های ۱۹۸۵ با ۲۰۱۷ همچنین نتایج جالبی در زمینه شاخص توده بدنی جهان به دست می دهد؛ بر پایه این مقایسه، در سال ۱۹۸۵، مردان و زنان شهری، در بیش از سه چهارم کشورهای مورد مطالعه، شاخص توده بدنی بالاتر از همتایان روستایی خود داشتند. اما با گذشت زمان، شکاف بین شاخص توده بدنی شهرها و روستاها در بسیاری کشورها کاهش یافته، راس افزایش این شاخص، به سمت روستاها رفته و روندی معکوس را نسبت به گذشته طی می کند.

دکتر رضا ملک زاده، افزایش شاخص توده بدنی در مناطق روستایی ایران را همسو با روند روستایی شهری در افزایش شاخص توده بدنی می داند که نسبت به گذشته شهری روستایی معکوس شده است.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران با هشدار نسبت به افزایش شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن ایران به بیش از ۲۹ میلیون نفر گفت: تعداد افراد چاق در ایران از ۲ میلیون نفر در سال ۱۳۵۹ به بیش از ۱۱ میلیون نفر و ۵.۵ برابر افزایش یافته همچنین تعداد افراد دچار اضافه وزن، طی همین دوره، از ۵ میلیون نفر به ۱۸ میلیون نفر افزایش یافته و بیش از ۳.۵ برابر شده است.

ملک زاده، معکوس شدن روند شاخص توده بدنی در ایران همانند بسیاری از نقاط جهان را پدیده ای جدید، هشدارآمیز و نیازمند مداخله جدی نظام سلامت جهت کنترل افزایش شاخص توده بدنی در روستاها دانست.

وی تصریح کرد: امکان کنترل شاخص توده بدنی در شهرها به نسبت روستاها بیشتر فراهم است و آنچه جای نگرانی خواهد داشت، محدودیت دسترسی ساکنان روستاها به امکانات ورزشی و تفریحی است و برنامه های مداخله ای نظام سلامت ایران باید بر این نکته محوری تمرکز ویژه داشته باشد تا با وجود بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی در روستاها این پدیده را قبل از آن که به چالشی جدی تبدیل شود، مدیریت بهتری کند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.