بیوگرافی بازیگران

دوش گرفتن اصولی چگونه است؟ | تکراری ها

  • تاریخ : 19ام اردیبهشت 1398
  • موضوع : بلاگ
  • بازدید : 255 بازدید
  • نظرات : بدون نظر
دوش گرفتن نه تنها سبب پاکیزگی و زدودن آلودگی از پوست می‌شود، بلکه می‌تواند عملکرد بدن را هم بهبود ببخشد اما بهبود عملکرد بدن به دمای آب بستگی دارد.
به گزارش واریته بسیاری از افراد تصور می‌کنند آب ماده‌ ای بی‌خطر است که هر مقدار آن با هر شرایط برای پوست خوب است و سبب تمیزی و زیبایی پوست می‌شود. عده‌ای آن‌قدر حس خوبی به گرمای آب دارند که بعد از مدتی به آب گرم عادت می‌کنند و دیگر این مقدار گرما برایشان لذت‌بخش نیست و کم‌کم به سمت استفاده از آب داغ می‌روند که صدالبته کارشان اشتباه است. در مقابل عده‌ای هم دوش آب یخ را ترجیح می‌دهند.

دوش آب گرم

اگر روز سخت، پر تنش و استرس‌ زایی داشته‌اید، بهتر است قبل از خواب دوش گرفتن با آب گرم را تجربه کنید. شاید خودتان به طور تجربی دریافته باشید بعد از دوش آب گرم روحیه‌تان بهتر می‌شود اما پشت این حس خوب دلایل علمی نهفته است.

تا به حال دیده‌اید وقتی عضله‌ای می‌گیرد و حالت انقباض دارد فیزیوتراپ‌ها با دستگاه‌هایی به این عضله گرما می‌بخشند تا عضله به اصطلاح باز شود و در حالت استراحت قرار گیرد؟ آب گرم و بخار حمام هم دقیقاً همین کار را انجام می‌دهند. با جاری شدن آب گرم روی پوست، جریان خود هم در بدن بهبود می‌یابد و به این ترتیب دردها و التهاب‌ها از بین می‌روند.

اگر سینوزیت دارید یا دچار حساسیت به آلودگی هوا هستید و بیشتر اوقات بینی‌تان گرفته و پر از مخاط است، بخار داخل حمام به عنوان یک ماده ضداحتقان، مسیرهای سینوسی شما را باز می‌کند و مخاط از مجاری داخلی بدن به معده و روده می‌ رود و دفع می‌شود، در نتیجه پس از دوش گرفتن وقتی از حمام که بیرون می‌آیید، لوله‌های بینی‌تان باز شده و به طور مؤثرتری نفس می‌کشید و حس بهتری دارید.

دوش گرفتن اصولی چگونه است؟

دوش آب سرد

اگر می‌خواهید شب قبل از خواب دوش بگیرید بهتر است دوش آب سرد نگیرید زیرا متخصصان پزشکی ورزشی معتقدند دوش آب سرد سبب نشاط و طراوت می‌شود بنابراین بهتر است صبح‌ ها زیر دوش آب سرد بروید دوش آب سرد منافع دیگری هم دارد:

آب سرد درست برعکس آب داغ عمل می‌کند و سبب بسته شدن منافذ می‌شود، در نتیجه رطوبت را در پوست نگه می‌دارد و از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. به علاوه جلوی ورود آلودگی به پوست را می‌گیرد. یادتان باشد پوست سر هم منافذی دارد و بسته شدن آن‌ها به واسطه آب سرد کمک می‌کند فولیکول‌ها سالم بمانند و در نتیجه رویش موی شما بیشتر شود. از طرفی، تسریع گردش خون ناشی از ایستادن زیر آب سرد سبب درخشش و طراوت پوست شما می‌شود. اگر پوستتان دچار التهاب و خارش است سرمای آب می‌تواند این التهاب را تسکین دهد.

هنگام دوش گرفتن با آب سرد گردش خون به اندام‌ های حیاتی مثل قلب، رگ و شش‌ها تسریع می‌شود. هنگامی که صبح‌ها دوش آب سرد می‌گیرید حالت کسالت و خواب‌آلودگی از شما زدوده می‌شود زیرا آب سرد گردش خون و خون‌رسانی به اندام‌های حیاتی بدن را تسریع می‌کند. از طرفی، پاشیدن آب سرد روی بدن سبب وارد شدن شوک به بدن می‌شود و این شوک نتایج خوبی از جمله افزایش هوشیاری، جمع شدن حواس، افزایش نظم تنفس و افزایش ضربان قلب به دنبال دارد.

آب خاصیت بازسازی و احیاکنندگی دارد. هنگامی که ورزشکاران در بازی‌های خود دچار التهاب عضلانی می‌شوند مربیان توصیه می‌کنند دوش آب سرد بگیرند و به این ترتیب درست مانند گذاشتن کمپرس آب یخ التهاب آن‌ها کم می‌شود. سردی آب پایانه‌های عصبی را هم بی‌حس می‌کند و به این ترتیب دردهای بدن کاهش می‌یابد بنابراین اگر از تمرین ورزشی می‌آیید بهتر است دوش آب سرد بگیرید.

دوش گرفتن اصولی چگونه است؟

ترکیب دوش آب سرد و گرم

یکی از روش‌های سنتی قدیمی که بسیاری از متخصصان آن را توصیه می‌کنند، استفاده از ترکیب آب سرد و گرم است. به این ترتیب که ابتدا آب را تا جایی که می‌توانید سرد کنید و به مدت ۱ دقیقه زیر آن بایستید سپس شیر آب را تا جایی که می‌توانید تحمل کنید به سمت گرم بچرخانید و دوباره ۱ دقیقه زیر آن بایستید. این ترکیب را ۵- ۳ مرتبه تکرار کنید. با این سرد و گرم شدن ناگهانی می‌ توانید نوی پمپاژ خون در بدن ایجاد کنید.

اگر از آن گروه افرادی هستید که همیشه پوستی خشک، تحریک‌پذیر، قرمز یا دچار خارشی دارید بهتر است هنگام حمام پنجره و در حمام را محکم ببندید. به این ترتیب بخار آب در حمام محبوس می‌شود و پوستتان در اثر گرمای آب و تبخیر رطوبت دچار خشکی نمی‌شود.

دوش گرفتن در حمام را طولانی نکنید شاید بیرون آمدن از زیر آب خیلی راحت نباشد و دوست داشته باشید مدت بیشتری آب بازی کنید؛ اما ماندن بیش از چند دقیقه در حمام برای شمایی که پوست خشک، ملتهب و تحریک‌پذیری دارید می‌تواند تمامی علائم را بدتر کند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.