بیوگرافی بازیگران

خانه تاریخی احمد شاملو در حال تخریب | تکراری ها

  • تاریخ : 5ام اردیبهشت 1398
  • موضوع : بلاگ
  • بازدید : 292 بازدید
  • نظرات : بدون نظر

خانه تاریخی احند شاملو با نمای آجری چند طبقه در نبش کوچه خسرو در خیابان استاد نجات الهی پنجره و چهارچوبی ندارد، آن ها را از دل دیوار درآورده اند و گویا منتظرند تا کاری جدید برای این بنای تاریخی که قدمتش به پهلوی دوم می رسد انجام دهند.

به گزارش واریته دبیر کمیته پیگیری خانه های تاریخی شهر تهران می گوید: تا کنون درخواستی مبنی بر تخریب خانه احمد شاملو از سوی مالک داده نشده و قرار نیست این بنا تخریب شود.مالک بنا قصد دیگری برای این خانه تاریخی دارد، خانه ای که شاملو بعد از ترک خانه خیابان خردمند جنوبی مدتی در آن زندگی می کرد و دیوارهایش گوش شعرهای عاشقانه شاملو برای آیدا بود و حتی قلم او روی یکی از دیوارها به حرکت درآمد تا «آیدا در آینه» را برای همیشه ثبت کند.

سجاد عسگری، دبیر کمیته مردم نهاد پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران در تماس با آیدا سرکیسیان، همسر احمد شاملو صحت و سقم این اتفاق را جویا شد. به گفته او، آیدا سرکیسیان اعلام کرده است: احمد شاملو مادر و خواهرش مدتی کوتاهی در طبقه دوم این خانه مستاجر بودند و شعر معروف آیدا در آینه نیز در همین خانه سروده شده و روی دیوار این شعر در آن زمان نوشته شده بود. این خانه بعد از انقلاب، تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار می گیرد و سپس به دانشگاه صنعتی اصفهان منتقل می شود و هم اکنون مالک این بنا شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران است. عسگری ادامه داد: متاسفانه در دوره های گذشته، پنجره های این خانه ارزشمند کنده شده ، ولی تاکنون درخواستی مبنی بر تخریب و نوسازی ملک از سوی مالک داده نشده و قرار نیست این بنا تخریب شود.

مهدی معمارزاده کارشناس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران پیشتر درباره خانه احمد شاملو گفته بود: جدا از اینکه شاملو در این خانه زندگی می کرد، معماری این ساختمان ارزشمند است و اجازه تخریب آن را نخواهیم داد. از طرف دیگر هنوز مستنداتی هم مبنی بر اینکه اینجا خانه شاملو بوده، نداریم و به دنبال جمع آوری این مستندات هستیم. اما حتی برداشتن پنجره های این خانه هم کاری غیرقانونی بود. ما برای جلوگیری از تخریب این خانه به شهرداری تهران نامه خواهیم زد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.