بیوگرافی بازیگران

جاذبه گردشگری افغانستان ؛ مسابقه بز کشی | تکراری ها

در افغانستان جاذبه ها و فستیوال های بسیاری برای بازدید وجود دارد و مراسم بزکشی یکی از بهترین جشن ها و مسابقات این کشور است که قدمتی دیرینه دارد. مسابقه ای بسیار پر شور و جنجالی که مردان و جوانان افغان بسیاری در آن شرکت می کنند.

در ادامه با واریته همراه باشید تا جزئیات بیشتری درباره این فستیوال در اختیارتان قرار دهیم

با نزدیک شدن به عید نوروز و همچنین برگزاری مراسم ها، جشن ها، اعیاد و حتی مراسمات عروسی، بیشتر مردان افغانستان خود را برای شرکت در ورزش و مراسم بزکشی افغانستان آماده می کنند. اگر قصد دیدن چنین مراسمی را دارید، باید در فصل سرما برای رفتن و سفر به افغانستان اقدام نمایید.

علت برگزاری چنین مراسمی در زمستان و وقت سرما، تنها به این دلیل است که اسب ها تحرک بیشتری داشته باشند. این موضوع به سلامت اسب ها کمک بزرگی می کند. همچنین اگر این مراسمات در فصل گرما برگزار شود می تواند برای اسب ها خطرناک باشد. اسب ها در مراسم بزکشی افغانستان بسیار پر تحرک هستند و بدنشان گرم می شود. در صورتی که هوا نیز گرم باشد، گرمای بیش از حد بدن اسب می تواند باعث تلف شدن و مرگ حیوان شود.

چاپ انداز نام پهلوانی است که سوار بر اسب های بزکشی می شود. این افراد نه تنها سوارکاران بسیار ماهری هستند بلکه از قدرت بدنی خوبی نیز برخوردار هستنند. این پهلوان باید بتواند همزمان که سوار بر اسب خود است، دیگر اسب سواران را کنار بزند و در عین حال توانایی برداشتن لاشه سنگین بز را از روی زمین داشته باشد. همچنین باید بتواند آن را پرتاب هم بکند. تمام این موارد، هماهنگی عالی تفکر و اعضای بدن سوارکار به همراه تیزهوشی و قدرت تعامل او به پهلوانان اجازه می دهد تا برنده مراسم بزکشی افغانستان شوند.

تاریخ ابداع و شروع مراسم بزکشی افغانستان با شک و شبهاتی به قرن یازدهم و دوران چنگیز خان مغول باز می گردد. هر چند که عده ای نیز زمان شروع چنین مسابقاتی را، زمان لشکر کشی های اسکندر مقدونی می دانند.

تاریخ دانان معتقدند که این ورزش ابتدا در میان سربازان ایرانی و هنگامی که می خواستند دشمنانشان را از چادرها بیرون بکشند، وجود داشت. مراسمی خاص یا ورزشی نبود. بلکه شگردی در جنگ آوری و مهارت سربازان آریایی بود که در هنگام شبیخون زدن به دشمن استفاده می نمودند. با این وجود، این مهارت در طول تاریخی جای خود را با مراسم بزکشی افغانستان عوض نمود و جنبه تفریحی به خود گرفت.

ابتدا برای آماده نمودن زمین بازی که وسعت بسیار زیادی نیز دارد، دو محل را مشخص می نمایند. در یکی از مکان ها یک دایره بزرگ می کشند که لاشه بز درون آن قرار می گیرد. به این دایره، دایره حلال می گویند. چاپ اندازها در دوگروه مجزا تقسیم شده و باید لاشه را از درون این حلقه برداشته و پس از انجام یک سری اعمال دوباره به میانه همین دایره بیندازند.

مکان دومی که در میدان مسابقه قرار گرفته، بیرق نام دارد. بیرق در مقابل “دایره حلال” قرار داشته و چاپ اندازها باید لاشه بز را از میان آن عبور دهند. قوانین کلی این بازی هنوز در حال تغییر است. حتی تصمیم بر آن شده که به جای استفاده از لاشه بز یا گوساله از لاشه ای مصنوعی استفاده شود. با این تصمیم که برای حمایت از حیوانات گرفته شده، دیگر هیچ حیوانی به عنوان طعمه قرار داده نمی شود.

هم اکنون لاشه ای که د راین مسابقه استفاده می شود، ذبح شده و دست و پاهایش از زانو به پایین قطع می شود. به خاطر اینکه لاشه بز یا گوساله سفت شود، قبل از بازی و برای یک شبانه روز در آب سرد می خوابانند.

به مسابقات بزکشی که در جشن های عروسی برپا می شد، توده برآئی می گویند. در شمال افغانستان حداقل قبل از تجاوز شوروی در ۱۹۷۹، تا چند صد سوارکار می‌توانستند هم‌ زمان با هم در نوع خاصی بزکشی که در زبان دری به توده‌ برآئی معروف است به رقابت بپردازند.

نام این ورزش، حتی در افسانه ها نیز آورده شده است و آن را منسوب به منطقه و حوزه آمودریا می دانند. اسب های نژادهای خاصی برای شرکت در مسابقه بزکشی پرورش داده می شوند. نژاد قتغن و اسب ترک دو نژادی هستند که برای مراسم بزکشی افغانستان استفاده می شوند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.