به گزارش واریته جشنواره فیلم سارایوو که امسال از ۱۶ تا ۲۳ آگوست مصادف با ۲۵ مرداد تا یکم شهریور بیست و پنجمین دوره‌اش را برگزار می‌کند از امسال این تاییدیه را به دست آورد تا برنده بخش اصلی جایزه فیلم کوتاه آن مستقیم به اسکار معرفی شود.

در این دوره فیلم کوتاهی که برنده جایزه قلب سارایوو شود بدون نمایش در سینماهای آمریکا وارد بخش فیلم کوتاه زنده یا انیمیشن رقابت‌های اسکار می‌شود.

به این ترتیب جشنواره فیلم سارایوو نیز در ردیف جشنواره‌هایی چون برلیناله، ساندنس، جشنواره فیلم کن، لوکارنو و بفتا قرار می‌گیرد که می‌توانند برندگان این بخش خود را مستقیم در رقابت‌های اسکار ببینند.

در عین حال اعلام شد که امسال روبن اوستلوند فیلمساز سوئدی روی صندلی داوری بخش رقابتی جشنواره فیلم سارایوو خواهد نشست.

میرساد پوریواترا مدیر جشنواره فیلم سارایوو با تحسین این کارگردان از وی به عنوان فیلمسازی مؤلف یاد کرد که از آزادی در بیان خلاقانه در فیلمسازی حمایت می‌کند.

سال گذشته در بیست و چهارمین دوره این جشنواره اصغر فرهادی بعنوان رییس هیات داوران جشنواره  سارایوو و نوری بیلگه جیلان کارگردان ترکیه ای از دیروز ۱۰ آگوست در کنار پاول پاولیکوفسکی فیلمساز لهستانی این جشنواره را افتتاح کردند و فیلم های همه می‌دانند ساخته اصغر فرهادی، مرز ساخته علی عباسی محصول دانمارک و سوئد، ولتاژ ساخته ١۶ دقیقه ای سمیرا قهرمانی از اتریش، در تپه‌ها ساخته ٢١ دقیقه‌ای حمید احمدی از انگلستان، فیلم مجنونی در ٧٨ دقیقه‌ای و مرد مورد اعتماد در ٢٨ دقیقه ساخته کورس علاقبند محصول آمریکا و بوسنی و هرزگووین در جشنواره سارایوو به نمایش در آمدند

به این مناسبت امسال شماری از فیلم‌های وی در جشنواره فیلم سارایوو به نمایش درمی‌آیند که فیلم «میدان» یا «مربع» برنده نخل طلای کن در سال ۲۰۱۷، «فورس ماژور» برنده نوعی نگاه ۲۰۱۴ و «بازی» برنده جایزه نوردیک ۲۰۱۱ از جمله آنها هستند.