بیوگرافی بازیگران

افزایش ۱۰ درصدی بازدید از موزه ها در هر سال | تکراری ها

موزه ها از اماکنی هستند که هویت ، تاریخ و فرهنگ مردم یک کشور را نمایش میدهند و از تمدن و پیشینه آن کشور سخن میگوید.

در سال جاری ایکوم شورای بین المللی موزه ها شعار موزه ها در جایگاه کانون های فرهنگی، آینده سنت را به عنوان شعاری جهانی انتخاب کرده است. این اماکن در دنیای امروز تنها محل انبار کردن و نمایش اشیا تاریخی نیستند. موزه های جهان مراکزی پویا و جذاب برای اقشار مختلف جامعه هستند و بازدید از آن نه به عنوان امری که مختص قشر و گروه خاصی از جامعه باشد، بلکه به عنوان یک فرهنگ عمومی در نظر گرفته می شود. هر چند ایران در این زمینه فاصله معنا داری با دنیای امروز دارد و استاندارد های موزه ای کشور در سطح قابل قبولی نسبت به سایر نقاط دنیا نیستند، و تنوع محتوایی موزه های ایران بسیار کم است، اما آمارها نشان می هد بازدید از موزه در سال های اخیر بین اقشار مختلف جامعه جایگاه خود را پیدا کرده است.

محمدرضا کارگر رئیس اداره کل موزه های میراث فرهنگی در مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه در خصوص تغییراتی که در سال های گذشته در نگاه به مفهوم موزه در کشور ایجاد شده، گفت: در گذشته اینگونه بود که ایران و همه فعالیت هایش متکی به دولت و بودجه های دولتی بود، استدلال ها اینگونه بود که این مراکز فرهنگی چطور باید با حمایت دولت شکل بگیرند از سال ۱۳۰۹ که اولین موزه ایران شکل گرفت تا ۱۳۵۷ یعنی زمان انقلاب اسلامی فقط ۴۴ مرکز دیگر در کشور وجود داشت که عمده آن ها دولتی بودند بعد از ۱۳۵۷ تا پایان ۱۳۹۰ چیزی حدود ۲۰۰ مورد به تعداد آن ها افزوده شد.

وی ادامه داد: مردم بهتر از همه می دانند به چه نیاز دارند ما نمی توانیم نیازمندی هایشان را به آنها تحمیل کنیم و اگر بخواهیم به دولت متکی باشیم نمی توانیم هیچگاه بخش کوچکی را هم در این مناطق پوشش دهیم چون دولت بر اساس اولویت ها و نیازمندی های مناطق مختلف وارد می شود. بنابراین همانطور که برای شهرهای بزرگ فکر کردیم در این مناطق نیز به این نتیجه رسیدیم که چرا مردم نتوانند به موزه داری وارد شوند بنابراین از امکانات اداره کل در اختیار مردم قرار دادیم و اکنون شکوفایی کامل شکل گرفته است.

کارگر تأکید کرد: از بعد از انقلاب تا سال ۱۳۹۱، با ایجاد ۴۴ مرکز خصوصی مواجه شدیم و از آن زمان تا امروز ۱۲۹ مرکز خصوصی ایجاد شده اند. این ارقام در مقایسه با سال ۱۳۹۱ رشدی ۲۰۰ درصدی را نشان می دهد. وی با بیان اینکه با گرفتن رد این نشانه ها متوجه می شویم این روند رو به تزاید جدی است، تآکید کرد امیدوارم تا دو سال آینده جشن ملی برای افتتاح هزارمین موزه را برگزار کنیم تا امروز فکر می کردیم بهتر است این اماکن در شهرهای بزرگ ایجاد شوند نه شهرهای کوچکی که دارای خرده فرهنگ ها هستند با آن ایده ها باعث شدیم بخشی از فرهنگ ها در شهرها و مناطق کوچک از بین بروند اما هیچگاه فکر نکردیم که این مناطق نیز به موزه نیاز دارند تا دست کم بخشی از فرهنگ ها و آداب و رسوم شان را حفظ کنیم با این فکر تاکنون بخش زیادی از این مناطق را از دست داده ایم.

مدیر اداره کل در خصوص آمار بازدید از موزه ها نیز تأکید کرد: به صورت میانگین در سال با ۱۰ درصد افزایش بازدیدکنندگان مواجهیم در نوروز هر سال چیزی حدود ۱۵ درصد به این تعداد افزایش پیدا می کند، سال گذشته نیز بیش از ۲۲ میلیون نفر از این مراکز بازدید کردند یعنی به صورت نسبی از هر چهار نفر در کشور یک نفر به موزه رفته است. براساس آماری که از برخی مراکز مانند موزه های ملی، سعد آباد، گلستان یا نیاوران نشان می دهد که باید محدودیت بازدید برای موزه ها ایجاد شود با وجود وضعیت اقتصادی کشور خوشبختانه موزه ها وضعیت خوبی دارند، چون اتکا را از دولت به سمت توانایی و توانمندی های مردم سوق داده ایم. به همین دلیل ما معتقدیم هرگاه هر مرکز در اختیار دولت بوده آنقدر موفقیت نداشته بلکه موفقیت ها متعلق به حوزه های مردمی بوده اند.

کارگز با تآکید بر اینکه موزه های کشور از نظر رنکینگ جهانی وضعیت خوبی در دنیا دارند، گفت: به نسبت جمعیت چین و امکانی که از حضور آن ها در موزه هایشان پیش بینی می شد آمار میزان بازدید از این مراکز فرهنگی تاریخی در کشور ما بالاتر از کشوری مانند چین است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.