بیوگرافی بازیگران

آیا استشمام بوی بد خطرناک است؟ | تکراری ها

استشمام بوی بد همیشه همه را آزار میدهد و کسی نمیتواند بگوید از بوی بد اطراف خود لذت میبرد و دچار رنجش خاطرش نمیشود اما این بو ها علاوه بر خراب کردن حال روحی ما ضررات دیگری هم دارند و گاها خطرناک هم هستند.

به گزارش واریته انسان نیز مانند سایر موجودات جهان دارای روند تکاملی خاص خود بوده و حواس پنج‌گانه‌اش طی این روند تکاملی، رشد کرده است. اگرچه انسان به نسبت بسیاری از حیوانات دارای قدرت بینائی، شنوایی و بویایی ضعیف‌ تری است اما باوجود ضعیف‌تر بودن این حواس، آن‌ها همچنان برای بقای نسل بشر سودمند بوده و مفید هستند.

در این میان سوال مهمی وجود دارد که بر اساس آن این موضوع مطرح می‌شود که آیا حس بویایی انسان بر مبنای تشخیص خوب و بد شکل‌گرفته و اشیا و موادی که ازنظر انسان بدبو هستند، برای وی مضر بوده و خطرناک محسوب می‌شوند؟ پاسخ دانشمندان به این سوال، مثبت است زیرا روند تکاملی حس بویایی انسان به‌گونه‌ای بوده که حساسیت زیادی نسبت به بوی مواد سمی و خطرناک داشته و نسبت به فساد مواد نیز حساس است.

برای نمونه حس بویایی انسان از بوی ماهی گندیده و فاسد، بیزار است و این موضوع به دلیل وجود آلودگی باکتریایی شدید در لاشه ماهی‌ها است که ساختار تکاملی انسان به‌نوعی شکل‌گرفته که نسبت به این بو واکنش نشان داده و به فرد نسبت به خطر بیمار شدن براثر تماس با ماهی آلوده یا مصرف آن هشدار داده و وی را نسبت به این ماده، بی‌رغبت می‌کند و همچنین هر چیز شبیه دیگری حتی بوی بد دهان یا بوی بد عرق بدن واکنش نشان می دهد.

از سوی دیگر این مسئله نیز حقیقت دارد که انسان نسبت به بوی مواد غذایی که به‌واسطه مصرف آن‌ها یک‌بار مسموم شده است، حساس‌تر بوده و این تجربیات قبلی در تصمیم‌ گیری وی برای تماس و دریافت برخی مواد، تأثیر گذار است. این تجربه به‌ صورت فردی توسط همه انسان‌ها دیده می‌شود اما تکامل انسان به‌ نوعی است که اگر شما هیچ‌گاه بوی تعفن ناشی از تجزیه جسد را حس نکرده باشید هم نسبت به این بو احساس نا مطبوعی داشته و از تماس با آن اجتناب خواهید کرد. این خصیصه، ناشی از روند تکاملی انسان بوده و به‌ منزله نوعی سیستم دفاعی است. به باور پژوهشگران، حس نفرت از بوی گندیدگی اجساد، بین انسان و بسیاری از حیوانات به‌صورت مشترک دیده‌شده و در نتیجه روند تکاملی رخ‌ داده در حدود ۴۲۰ میلیون سال پیش است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.